Naučná stezka Rakoveckým údolím

Vítáme vás na stránkách naučné stezky Rakovecké údolí. Rakovecké údolí  je fascinující nejen svou krajinou, ale i historií. Nesmazatelnou stopu zde zanechali prastaré keltské civilizace a středověcí osadníci. Každý z nich ovlivnil budoucí podobu zdejší krajiny.
 
Rádi bychom vám představily to nejzajímavější, co nabízí příroda Rakoveckého údolí. Přiblížíme vám, jak se žilo ve středověkých vesnicích i něco z keltských poselství. Připravily jsme pro vás také řadu zajímavých tipů a úkolů například v podobě geokešek, anebo třeba středověkých vystřihovánek pro děti. Čím víc jsme se při tvorbě stezky nořily do hlubin středověku, tím víc nás fascinovala houževnatost, vytrvalost a důmyslnost lidí, kteří s mále dokázali mnoho. Věříme, že vás přírodovědně-historické putování bude bavit stejně, jako bavilo nás. 
 
Naučná stezka Rakoveckých údolím je určena všem bez rozdílu věku. Své trasy si zde najdou. Do Rakoveckého údolí můžete vyrazit buď ze směru od Jedovnic nebo od Račic. Máte-li možnost volby, začněte raději v Jedovnicích, protože pak půjdete většinu trasy z kopce.
 
Mapa naučné stezky Rakoveckým údolím
Cesta Rakoveckým údolím měří 14 km. Vydat se po ní můžete pěšky, na kole či na koloběžce, na své si přijdou rodiny s děmi, ale i například vozíčkáři. Pokud do Rakoveckého údolí vyrážíte pěšky, doporučujeme vám trasu pro pěší, která vede úzkými stezkami v lukách a kolem potoků. Pro cyklistiy, koloběžkáře, rodiny s dětmi a vozíčkáře doporučujeme cyklovariantu trasy, která vede po zpevněných svážnicích. Výhodou této trasy je i to, že se vyhnete pasážím, které bývají často podmáčené a rozbahněné. Vyrážíte-li do Rakoveckého údolí na kole či koloběžce, rádi bychom vás požádaly o dodržování Kodexu terénního cyklisty, jehož podstatou je zodpovědnost, ohleduplnost k přírodě, lidem i majetku. 
 
A na závěr nezbývá než vám popřát příjemné (virtuální i reálné)
toulky Rakoveckým údolím
 
Dana Nováková a Marie Horáková
 
 

Obrazová dokumentace

1) Foto: Pohled z Hlavní skály v Rakovckém údolí, Jakub Gottvald
2) Kresba: Mapa naučné stezky Rakovckým údolím, Petra Tomanová